بازی سینما سرگرمی فرهاد اصلانی سرگرمی

بازی: سینما سرگرمی فرهاد اصلانی سرگرمی چه خبر از کجا ؟ در حاشیه

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی خبر علی یونسی را نگرفتند! ، پرونده زهرا کاظمی و نقش سعید مرتضوی

اشارات وزیر اسبق اطلاعات در این گفت و گو را می توان حامل و حاوی دو خبر دانست. ولی به جای این به نکات دیگری توجه شده است است. 

خبر علی یونسی را نگرفتند! ، پرونده زهرا کاظمی و نقش سعید مرتضوی

پرونده زهرا کاظمی و نقش سعید مرتضوی/ خبر علی یونسی را نگرفتند!

عبارات مهم : ایران

اشارات وزیر اسبق اطلاعات در این گفت و گو را می توان حامل و حاوی دو خبر دانست. ولی به جای این به نکات دیگری توجه شده است هست.

از گفت و گوی علی یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات با روزنامه «ایران»، پرسش و پاسخ مربوط به ماجرای زن زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی – کانادایی که در تیر 1382 حین بازداشت درگذشت، ُپر رنگ شد و بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی داشت.

14 سال و 8 ماه از آن ماجرا می گذرد ولی پرونده هایی از این دست هیچ گاه اهمیت و جذابیت تاریخی و سیاسی و حتی جنایی خود را از دست نمی دهد خاصه این که یک پای این قضیه سعید مرتضوی دادستان وقت عمومی و انقلاب پایتخت کشور عزیزمان ایران است که این روزها شایعه اجرای حکم زندان او به خاطر پرونده کهریزک در سال 88 نیز بر سر زبان ها افتاده اگرچه خود تکذیب کرده است.

خبر علی یونسی را نگرفتند! ، پرونده زهرا کاظمی و نقش سعید مرتضوی

هنگامی که یک سر قضیه سعید مرتضوی باشد – که با عنوان قاضی مرتضوی ده ها نشریه را بست و ده ها روزنامه نگار را به زندان انداخت یا وادار به ترک کشور یا کار کرد- و یک سر دیگر آن زهرا کاظمی که خبرنگار- عکاس و ایرانی – کانادایی بوده و ماجرا را وزیر وقت اطلاعات و عضو کنونی دولت بیان کند رسانه ها احساس می کنند با طیب خاطر می توانند به این عنوان بپردازند یا آنچه را که از وحشت مرتضوی نگفته بودند می توانند حالا مطرح سازند.

در این میان ولی انگار اصل قضیه به حاشیه رفته تا جایی که بعضی نمایندگان مانند زن پروانه سلحشوری این پرسش را به میان آورده اند که اکنون چه می توان کرد و بعد از 14 سال چه فایده ای دارد و آیا آن وقت به این صراحت مطرح نشد؟

اشارات وزیر اسبق اطلاعات در این گفت و گو را می توان حامل و حاوی دو خبر دانست. ولی به جای این به نکات دیگری توجه شده است است. 

این در حالی است که در آن وقت سعید مرتضوی چنان اقتدار و وحشت آفرینی یی داشت که کسی نمی توانست بگوید بالای چشم تو ابروست و کافی است روایت محمد حسین خوش وقت مدیر کل وقت رسانه های خارجی وزارت ارشاد را که مورد وثوق نحله های متفاوت سیاسی است از دیدار و در واقع احضار خود با او را در تیر 82 و در قالب یادداشت 8 اسفند 96 روزنامه سازندگی بخوانید و با پاسخ مرتضوی به محسن آرمین در 30 تیر 1382 مقایسه کنید تا ببینید چه فردی بر این جایگاه تکیه زده بود.

در آن وقت البته دولت ساکت ننشست و وزارت اطلاعات هم بخشی از دولت بود ولی چون بحث یک فوت در زندان و پای یک دولت خارجی به میان آمده بود و هر گونه اذعان به نقش یک مقام رسمی هزینه های بسیار بیشتری به بار می آورد شاید امکان به کار گیری این صراحت – از منظر سیاسی و نه وظایف اخلاقی – نبود ولی بیانات محسن آرمین در مقام سخنگوی کمیسیون اصل 90 تکذیب نشد و نطق او به عنوان یک اصلاح طلب شاخص در سینۀ تاریخ ثبت شده است و جای شماتت باقی نمانده است.

در پی انتشار مصاحبه اخیر آقای یونسی البته تقاضای به جریان افتادن دوباره پرونده هم مطرح شده است که موضع درست و دقیق و اخلاق مدارانه ای است ولی از گفت و گوی زن پروانه سلحشوری با «عصر ایران» -که در بعضی رسانه های مشهور یا مدعی رعایت ضوابط حرفه ای، بی ذکر منبع هم نقل و بازنشر شده- پیداست که دو خبر مهم و شاید مستتر درسخنان وزیر اسبق اطلاعات دریافت نشده و این را شاید بتوان به حساب جوهره غیر سیاسی بعضی از اعضای فراکسیون امید مجلس گذاشت که در عین سلامت نفس و نیت خیر مانند همین زن سلحشوری گاه به ظرایف سیاسی توجه ندارند و این قاعده چه بسا راجع به خود دکتر عارف هم صدق کند و البته گناه آنان نیست. هنگامی که تیغ تیز رد صلاحیت ها امکان گزینش را محدود می کند اشخاص اجتماعی و فرهنگی ناخواسته و از سر ضرورت جای اشخاص کاملا سیاسی را می گیرند.

خبر علی یونسی را نگرفتند! ، پرونده زهرا کاظمی و نقش سعید مرتضوی

خبر های علی یونسی را ولی هنگامی می توان دریافت که به وقت انتشار مصاحبه توجه کنیم.

خبر نخست این است که هر گاه وزارت اطلاعات از مسیر تشخیص اتهامات حساس کنار گذاشته شود یا کاملا در جریان نباشند احتمال بروز فاجعه و مسئله وجود دارد و اشاره او به پرونده زهرا کاظمی تنها به عنوان یک مثال است نه این که بعد از 14 سال ناگهان به یاد آورده باشد. این مورد خاص به باعث هزینه زایی و تبعات بین المللی و فوت یک زن نمونه قابل توجهی هست.

اشارات وزیر اسبق اطلاعات در این گفت و گو را می توان حامل و حاوی دو خبر دانست. ولی به جای این به نکات دیگری توجه شده است است. 

خبر دوم را هنگامی می توان دریافت که بدانیم درست با سر و صدای محمود احمدی نژاد راجع به مقامات قضایی هم وقت شده است هست. ربط قضیه این است که در تیر 82 سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب پایتخت کشور عزیزمان ایران بود و تا تابستان 88 بر این جایگاه می نشست و هنگامی که از دستگاه قضا کنار گذاشته شد کسی که او را سمت و مسؤولیت اجرایی داد و چشم خود را به روی سابقه او در دادگاه مطبوعات، پرونده زهرا کاظمی و ماجرای کهریزک بست و به خاطر او با رییس مجلس درافتاد همین آقای احمدی نژاد بود.

اگر خبر روشن علی یونسی و نقش تاریخی او در «ملی کردن اطلاعات» در دولت اصلاحات را نادیده بگیریم و تنها بپرسیم «چرا آن موقع نگفتی» به ظرایف سیاسی و دو خبر آشکار یا پنهان این مصاحبه توجه نکرده ایم. شاید هم ما این گونه تصور می کنیم.

خبر علی یونسی را نگرفتند! ، پرونده زهرا کاظمی و نقش سعید مرتضوی

عصر ایران/مهرداد خدیر

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | پرونده | ایرانی | اطلاعات | رسانه ها | اطلاعات | سعید مرتضوی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz